





Terapia konna znana również pod nazwą hipoterapii to niezwykle popularna metoda rehabilitacji psychoruchowej, która jest szczególnie wskazana dla dzieci oraz młodzieży, jednakże mogą również z niej korzystać osoby dorosłe. Kontakt z koniem może okazać się niezastąpioną pomocą dla najmłodszych, którzy poznają zbawienny wpływ obcowania ze zwierzętami. Hipoterapia pozwala budować nowe więzi emocjonalne, pomaga w komunikowaniu się, a także pozwala zacząć wyrażać swoje emocje i pokonywać wewnętrzne lęki.
Hipoterapię najczęściej przeprowadza się w sezonie od wiosny do lata, aby utrzymać komfort terapii dla tych najmłodszych pacjentów oraz umożliwić im korzystanie z zewnętrznych wybiegów dla koni. Rehabilitacja w postaci hipoterapii to zadanie dla kilku osób — jedna osoba prowadzi konia i dba o bezpieczeństwo terapii, natomiast druga osoba przeprowadza z pacjentem odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne i terapeutyczne. Sesja hipoterapii rozpoczyna się od oswojenia pacjent z koniem, a więc czesania, głaskania i ogólnego przyzwyczajenie się do obecności konia, ponieważ większość pacjentów na samym początku jest niezwykle nieufna. Podczas hipoterapii koń jest odpowiednio oporządzony, aby pacjent miał bezpośredni kontakt z ciałem konia, co lepiej pozwoli mu wyczuć ruchy, a także poprawi efektywność hipoterapii.
Dla kogo przeznaczona jest terapia konna?
Z hipoterapii może skorzystać spora grupa pacjentów. Przede wszystkim można spośród nich wyróżnić dzieci chore na autyzm, które zmagają się ze stereotypią zachowań — nauka jazdy konnej pozwoli im na przełamanie lęków oraz lepsze wyrażanie swoich wewnętrznych emocji, a także postępy w komunikacji z bliskimi. Terapia konna to również świetne rozwiązanie rehabilitacyjne dla osób z wadami chodzenia, ponieważ jazda konna wymaga aktywacji odpowiednich mięśni — przede wszystkim zaangażowania mięśni brzucha głębokich oraz mięśni przykręgosłupowych.
Należy pamiętać, że podczas jazdy konnej pracują prawie wszystkie mięśnie, dlatego nie tylko polecana jest ona jako forma rehabilitacji, ale nawet osoby zdrowe powinny spróbować tego sportu, dzięki któremu całkowicie się odstresują, a także poprawią swoją kondycję i kształt sylwetki. Wracając do hipoterapii, może być ona niezwykle pomocna w przypadku dzieci z zespołem Downa czy z porażeniem mózgowym. Zajęcia hipoterapii prowadzone są na terenie ośrodka jeździeckiego http://www.siedliskojanczar.pl/stadnina.html?page=1 Siedlisko Janczar zlokalizowanego w Pstrągowej w pobliskiej okolicy Rzeszowa oraz Strzyżowa.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy